wtorek, 16 grudnia 2008

GWT - jak zacząć w IntelliJ IDEA 8

Jakiś czas temu, a dokładnie 14 listopada 2008r., miałem zaszczyt w ramach pierwszego spotkania Silesia Java User Group przedstawić Google Web Toolkit. Na stronie SJUG można pobrać prezentację oraz dodatkowe materiały. Natomiast teraz mam zamiar przedstawić raz jeszcze jak wygodnie można pracować z GWT korzystając z IntelliJ IDEA w wersji 8.
A więc zaczynamy!
W pierwszej kolejności należy stworzyć nowy projekt:

W kolejnym oknie należy pozostawić domyślne ustawienia (Create project from scratch), a następnie kliknąć przycisk 'Next'.
Kolejny ekran pozwoli Ci na ustalenie nazwy projektu, jego lokalizacji oraz rodzaju.
Do celu pozostało jeszcze stworzenie katalogu źródłowego
Jeszcze tylko jeden krok i już zobaczysz swój projekt w IntelliJ IDEA :) Ostatni ekran pozwala na wybranie technologii, które zamierzasz użyć w swoim projekcie. Na potrzeby pierwszego przykładu wybierz Google Web Toolkit.
Po wykonaniu tych kroków otrzymasz w IDE strukturę projektu. Przejdźmy zatem do konkretnych operacji.
W pierwszej kolejności należy stworzyć nowy moduł w GWT. W tym celu klikamy prawym klawiszem myszy na katalogu 'src' i wybieramy New->Google Web Toolkit->GWT Module.
Po podaniu nazwy modułu (np. GWTIdea) zostanie automatycznie utworzona struktura projektu, zawierająca odpowiednie paczki dla klienta (client) oraz serwera (server). Po opis pozostałych elementów odsyłam do prezentacji zawartej w materiałach.
Spróbujmy uruchomić aplikację, aby sprawdzić czy wszystko działa jak się należy. W tym celu należy utworzyć nową konfigurację (GWT Configuration) i ją uruchomić. IntelliJ IDEA podpowiada odpowiednie parametry tak więc w tym miejscu nie powinno być żadnych problemów. Po uruchomieniu zobaczysz ekran podobny do poniższego... No właśnie jeżeli pozostały domyślne ustawienia aplikacja nie wystartuje a w oknie trybu Hosted zobaczysz komunikat: Out of memory; to increase the amount of memory, use the -Xmx flag at startup (java -Xmx128M ...).
Wróć zatem do edycji konfiguracji i w polu VM parameters dodaj: -Xmx256M.
Teraz powinno być wszystko w porządku i bez żadnych komunikatów o błędach zobaczysz:
Teraz można rozpocząć dalsze eksperymenty z GWT i IDEA. Warto wspomnieć, że IDEA wspiera użytkownika w tworzeniu RPC. Naprawdę wszystko odbywa się sprawnie i wygodnie.

Brak komentarzy: